• Wycieczka klasy III do Cukiernio – Piekarni i Salonu Fryzjerskiego FryzElla w Lubeni
          • Wycieczka klasy III do Cukiernio – Piekarni i Salonu Fryzjerskiego FryzElla w Lubeni

          • Uczniowie z klasy III wybrali się na pieszą wycieczkę i odwiedzili znajdująca się w Lubeni Cukiernio – Piekarnię oraz Salon Fryzjerski FryzElla. Zobaczyli, jak wygląda piekarnia ,,od środka". Poznali najważniejsze pomieszczenia oraz maszyny niezbędne do jej funkcjonowania m.in. ogromne misy do wyrabiania ciasta i produkcji zakwasu chlebowego, krajalnicę do chleba, maszynę do produkcji bułek, nowoczesne urządzenia sterowane komputerowo do ptysi i kajzerków, a także drukarkę do dekoracji tortów. Największe wrażenie wywarł na nich piec do wypiekania oraz pomieszczenie w którym rośnie chleb.  Z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy piekarzy, poznali historię chleba ,,Od ziarenka do bochenka" oraz produkty potrzebne do jego wypieku.  Wszystkim bardzo smakowały drożdżowe rogaliki - cieplutkie, bo prosto z pieca, przygotowane specjalnie dla nas. Mogliśmy obserwować pracę drukarki dekorującej tort, który również otrzymaliśmy w prezencie i smakował wybornie. W salonie fryzjerskim uczniowie poznali narzędzia, którymi posługuje się fryzjer oraz usługi z których można tam skorzystać. To była niezwykła wycieczka pełna niespodzianek ...
             
            Serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie Smalarz z Salonu FryzElla za ciekawe spotkanie. Panu kierownikowi piekarni Lucjanowi Bezara oraz wszystkim pracownikom piekarni za okazaną gościnność, pyszny tort i smakowite rogaliki.

            Elżbieta Knutel

        • Egzamin ósmoklasistów
          • Egzamin ósmoklasistów

          • W dniach od 23 do 25 maja uczniowie z klasy 8 rozpoczęli 3-dniowy maraton egzaminów:  z języka polskiego,   matematyki i  języka angielskiego. Emocje, stres i nerwy towarzyszyły uczniom przed egzaminem. Dzięki dużej  mobilizacji, miłej atmosferze stworzonej przez komisje oraz wsparciu nauczycieli czas egzaminów nie był taki straszny. Z dnia na dzień emocje opadały i mamy nadzieję, że dali z siebie wszystko.  Teraz pozostało czekać na wyniki. Życzymy jak najlepszych osiągnięć. 

        • Rodzina Bogiem silna
          • Rodzina Bogiem silna

          •  W dniu 17 maja uczniowie naszej szkoły (klasy 3 - 8) uczestniczyli w Rekolekcjach związanych z Misjami  odbywającymi się w naszej parafii  pod hasłem: „Rodzina Bogiem silna” 

             Spotkaliśmy się w kościele parafialnym na Eucharystii oraz słuchaliśmy nauk głoszonych przez ojca rekolekcjonistę- ks.Władysława Wichniarza

            Był to czas  poświęcony odnowie duchowej poprzez naukę i modlitwę,  mieliśmy również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

        • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik"
          • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik"

          • Miło nam jest poinformować, że uczniowie klasy III 

            Nikodem Dąbrowski i Jakub Faliszek
            zdobyli tytuł Laureata II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych Świetlik.

            Konkurs "Świetlik" dedykowany jest wszystkim ucznmiom szkół podstwaowych, którzy są dociekliwi, kreatywni i ciekawi świata. Głównym celem Konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, Formuła testu również nastawiona jest na pokazanie dzieciom, że oprócz wiedzy teoretycznej, niezwykle istotna jest umiejętność logicznego rozumowania, przeprowadzania wywodów, które są charakterystyczne dla świata nauki.

            Gratulujemy uczniom klasy III i ich  opiekunce Magdalenie Dudek  życząc im  sukcesów w kolejnym roku szkolnym.

             

             

             

        • Wyniki Gminnego Konkursu Matematycznego „Mistrz Matematyki 2023"
          • Wyniki Gminnego Konkursu Matematycznego „Mistrz Matematyki 2023"

          • 09.05.2023r. w Szkole Podstawowej im. bł. ks.  Józefa Kowalskiego w Siedliskach odbył się Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Matematyki 2023”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas 4-8 szkól podstawowych z terenu gminy Lubenia  (36 uczestników).
            Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów, wykrywanie uzdolnień matematycznych oraz popularyzowanie matematyki. W konkursie wyłoniono po dwóch zwycięzców z każdej kategorii, którzy otrzymali tytuł Mistrza i Wicemistrza Matematyki 2023  w klasach 4-8.
            Mamy siedmiu zwycięzców - Gratulacje!
            Wyniki:

            Klasa 4
            Wicemistrz Matematyki 2023 – Korbecki Marcin – op. Małgorzata Bieda

            Klasa 5
            Wicemistrz Matematyki 2023 – Garlak Filip – o. Jakub Szczęch

            Klasa 6
            Mistrz Matematyki 2023 – Wajda Szymon – o. Jakub Szczęch

            Klasa 7
            Mistrz Matematyki 2023 – Anna Skoczylas – op. Małgorzata Bieda
            Wicemistrz Matematyki 2023 – Antoni Andreasik – op. Małgorzata Bieda

            Klasa 8
            Mistrz Matematyki 2023 – Nikola Baran – op. Małgorzata Bieda
            Wicemistrz Matematyki 2023 – Tymoteusz Tłuczek – op. Małgorzata Bieda

            Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w następnej edycji Konkursu w kolejnym roku szkolnym.

        • Inauguracja programu edukacyjnego  "Akademia Pszczoły Bohatera" 
          • Inauguracja programu edukacyjnego  "Akademia Pszczoły Bohatera" 

          • Dnia 12 maja w naszej szkole odbyła się inauguracja programu edukacyjnego  "Akademia Pszczoły Bohatera" .

            Program edukacyjny organizowany jest przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz z Fundacją „Pszczoła Bohater” oraz Podkarpacką Pasieką Ekologiczną w Dębinie, reprezentującą Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie. 

            Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem Programu jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych, głównie klas nauczania początkowego, z ogromnym znaczeniem pszczół w ekosystemie, jako naturalnych zapylaczy i ich miejsca w całym procesie zapylania drzew owocowych, dzięki czemu możemy cieszyć się pysznymi i zdrowymi owocami i przetworami które stanowią element zdrowej diety człowieka. Program ma także zwrócić uwagę na znaczenie roślin miododajnych, które stanowią element naturalnych lub zakładanych przez człowieka tzw. kwietnych łąk, które zdobywają coraz większą popularność. Takie działania proekologiczne mają głębokie uzasadnienie, ponieważ oprócz pięknego wyglądu stanowią schronienie dla owadów oraz bazę pożytków nektaru i pyłku kwiatowego. 

            Na inauguracji programu pojawiło się wielu znamienitych gości m.in. Przemysław Czarnek -Minister Edukacji i Nauki, Krzysztof Sobolewski- Poseł na Sejm RP, Kazimierz Gołojuch -Poseł na Sejm RP, Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki, Adam Skoczylas - Wójt Gminy Lubenia, Karol Ożóg -Radny Województwa Podkarpackiego, Tomasz Obszański - Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, przedstawiciel Fundacji Pszczoła Bohater oraz dyrektorzy z zaprzyjaźnionych szkół. Na pięknie przystrojonej sali gimnastycznej nie mogło zabraknąć uczniów klas I –III, do których jest skierowany program. Młodszym kolegom towarzyszyli koledzy z klasy IV.

            Zaproszeni goście kolejno starali się przekonać zebranych o ogromnym znaczeniu pszczół w ekosystemie. Natomiast podczas pierwszej pokazowej lekcji o pszczołach i o miodzie prowadzonej przez p. Natalię Jakubus  uczniowie klas 1 -3 zostali zapoznani z filmami animowanych na temat życia pszczół, które w bardzo przystępny sposób, opisują jak ważną rolę odgrywają pszczoły w naszym życiu. Obejrzeli prezentację i poznali akcesoria pszczelarskie wraz z ich zastosowaniem. Następnie każde dziecko otrzymało pakiet, w którym znajdowały się  nasiona roślin miododajnych, owocowe chipsy, sok, słoik miodu oraz instrukcje dalszego postępowania i wysiania nasion oraz upominek od ministerstwa. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą na tematy związane z pszczołami. Warto tu zaznaczyć, że w 2021 roku braliśmy udział w pilotażu wyżej wymienionego projektu.

        • Wyniki Gminnego Konkursu Języka Angielskiego „Master of English” 2023
          • Wyniki Gminnego Konkursu Języka Angielskiego „Master of English” 2023

          • W dniu 21.04.2023 w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego „Master of English”. W konkursie wzięło udział 36 uczniów z klas 4-8 ze wszystkich szkół gminy Lubenia.

            Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące lokaty:

            Kategoria klas IV
            Mateusz Kleciak – I miejsce
            Aurelia Pasternak – III miejsce

            kategoria klas V
            Michał Dąbrowski – II miejsce

            kategoria klas VI
            Dominik Szczęch – III miejsce

            kategoria klas VII
            Lena Serafin – I miejsce
            Antoni Andreasik – III miejsce

            kategoria klas VIII
            Nikola Baran – III miejsce
            Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

        • Wyniki Konkursu Kangur Matematyczny 2023
          • Wyniki Konkursu Kangur Matematyczny 2023

          • Z  przyjemnością informujemy, że w Konkursie Kangur Matematyczny 2023  wyróżnienia otrzymało pięciu uczniów naszej sdzkoły.

            W kategorii Maluch klasa 3 szkoły podstawowej - 
             DABROWSKI NIKODEM     op. Elżbieta Knutel
            W kategorii: Maluch klasa 4 szkoły podstawowej -  
            PASTERNAK AURELIA, DWORAK MICHAŁ op. Małgorzata Bieda
            W kategorii Kadet klasa 7 szkoły podstawowej - 
            SKOCZYLAS ANNA, TURCZYN JULIA  op. Małgorzata Bieda

            Wszystkie wyniki punktowe można zobaczyć u nauczycieli matematyki.

            Gratulujemy wyróżnionym, dziękujemy opiekunom, a wszystkim życzymy sukcesów w kolejnych potyczkach matematycznych!

          • Sport Kluby to świetna sprawa – zdrowie, energia i dobra zabawa!

          • Ruszyła kolejna edycja Sport Klubów. W naszej szkole w zajęciach sportowych organizowanych przez WF z AWF biorą udział klasy I – III. Klasa II bierze w nich udział po raz drugi. Uczniowie uwielbiają lekcje, których celem  jest  poprawa kondycji fizycznej po okresie hipokinezji, izolacji społecznej i przeciwdziałanie skutkom zdrowotnym COVID-19. Drugoklasiści chętnie występują również w przedstawieniach. Tym razem stanęli przed obiektywem kamery i wystąpili w spocie reklamowym. Starali się przekonać rówieśników, że Sport Kluby to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. To bardzo ciekawe zajęcia dodatkowe. Autorkami projektu są p. Ewa Mularz i  p. Agnieszka Bednarczyk, która korzystając ze sprzętu szkolnego nagrała filmik pt.:”Ćwicz z nami”. Zapraszamy do obejrzenia.

                                                                                                                   Ewa Mularz

        • Święto Konstytucji 3 Maja
          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • W obecnym roku mija 232 lata od uchwalenia w Warszawie konstytucji - pierwszej w  Europie i drugiej w świecie. Z tej okazji obchodzimy narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. W szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów i wychowawcę klasy III. Trzecioklasiści zatańczyli poloneza, recytowali wiersze i śpiewali piosenki dla Ojczyzny. W krótkim przedstawieniu pt. ,,Witaj maj, trzeci maj" przypomnieli historię Polski i najważniejsze wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji.

            Było uroczyście i radośnie.

             

                                                                                                                    Elżbieta Knutel

        • 23 edycja Podkarpackiego Sarzyńskiego konkursu chemicznego
          • 23 edycja Podkarpackiego Sarzyńskiego konkursu chemicznego

          • 6 kwietnia nasza wspaniała uczennica Nikola Baran wzięła udział w 23 edycji Podkarpackiego Sarzyńskiego konkursu chemicznego organizowanego przez Szkołę Podstawową im. św. Jana Pawła II w Łętowni  Po konkursie zarówno uczniowie jak i nauczyciele brali udział w fantastycznych warsztatach prowadzonych przez Centrum Chemii w Małej Skali . Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Widzimy się w przyszłym roku!

        • NAKRĘTKI DLA MILENKI
          • NAKRĘTKI DLA MILENKI

          • Już kolejny rok uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem zbierają plastikowe nakrętki, które przekazywane są na pomoc w rehabilitacji Milenki Salach – naszej szkolnej podopiecznej. Dodatkowo wolontariusze z klasy Va za pieniążki zebrane w czasie zorganizowanego przez nich kiermaszu zakupili prezent dla dziewczynki. Zarówno nakrętki jak i upominek odebrał tata Milenki, który nie szczędził naszym wolontariuszom ciepłych słów.

        • Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci kpt. dypl.  art. Henryka Wilka
          • Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci kpt. dypl. art. Henryka Wilka

          • 28 kwietnia 2023 r. społeczność naszej szkoły przeżywała podniosłą uroczystość związaną z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci kpt. dypl. art. Henryka Wilka, lubeńskiego bohatera poległego na katyńskiej ziemi. Urodził się 24 czerwca 1897 r. w Lubeni, syn Józefa Wilka i Agaty z domu Czopik. Jego losy już od młodego wieku związane były z wojskiem, gdyż w czasie I wojny światowej walczył w szeregach 1 Pułku Piechoty Legionów. Brał udział w walkach z bolszewikami w latach 1918 – 1921.Ukończył gimnazjum w Wilnie w 1924 r., a następnie szkołę dla podoficerów w Bydgoszczy, po której w 1926 r. został mianowany do stopnia podporucznika. Edukację wojskową zakończył na Wyższej Szkole Wojskowej Sił Zbrojnych II RP w Warszawie, otrzymując przydział w 1935 r. do Dowództwo Okręgu Korpusu nr VI z siedzibą w garnizonie Lwów. Po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939 r. dostał się do obozu jenieckiego w Starobielsku, a następnie z rozkazu Stalina, jak wielu polskich oficerów, został zamordowany wiosną 1940 r. w Charkowie przez NKWD i pochowany w Piatichatkach.
            Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, po której zaproszeni goście oraz nasza wspólnota szkolna i lokalna udała się w przemarszu, z pocztami sztandarowymi na plac przed budynkiem naszej szkoły. Kulminacyjnym momentem było odsłonięcie i poświęcenie tablicy. Odsłonięcia dokonali: wnuczka kapitana p. Ewa Barańska-Łada wraz ze swoją wnuczką, p. dr hab. Dariusz Iwaneczko - dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, p. Adam Skoczylas- wójt gminy Lubenia, p. Katarzyna Nastaszyc - dyrektor szkoły. Tablicę poświęcił ksiądz proboszcz Bogdan Hahn.
            Tego dnia miały też miejsce okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów po pod tablicą. W murach szkoły odbyła się akademia. Uczniowie w poruszającym montażu słowno – muzycznym zaprezentowali życie i patriotyczną działalność kpt. Henryka Wilka na tle wydarzeń II wojny światowej. Wzruszające pieśni i ekspresyjny taniec z flagami wzmocniły nastrój patriotyczny. Na zakończenie wręczono uczniom nagrody za udział w konkursie – „Katyń 1940. Pamiętamy” To podniosłe wydarzenie zostało uświetnione obecnością rodziny kapitana: wnuczki p. Ewy Barańskiej- Łady z bliskimi oraz jego krewnych. Ponadto swoja obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz wojewódzkich: p. Rafał Czupryk - Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego, p. Stanisław Kruczek - Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Starosta Rzeszowski - p. Józef Jodłowski. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie reprezentował dyrektor p. dr hab. Dariusz Iwaneczko, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa p. dr Piotr Szopa. Nie zabrakło też żołnierzy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Gościliśmy również przedstawicieli władz samorządu lokalnego na czele z wójtem gminy Lubenia p. Adamem Skoczylasem oraz organizacji samorządowych, dyrektorów szkól z naszej gminy: p. Dorotę Lasotę i p. Marcina Szponda oraz przedstawiciela Zarządu Rady Rodziców – p. Annę Kochmańską. 

            Te niezwykłe chwile na zawsze pozostaną w naszej pamięci i będą doskonałą lekcją patriotycznej postawy oraz hołdu dla poległych w obronie Ojczyzny.

        • KATYŃ 1940. Pamiętamy
          • KATYŃ 1940. Pamiętamy

          • Z okazji 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz ważnych wydarzeń związanych z odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej kpt. Henrykowi Wilkowi, lubeńskiemu bohaterowi poległemu na katyńskiej ziemi, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach plastycznych i wiedzy na temat bestialskiego mordu dokonanego na polskich obywatelach przez sowiecką policję wiosną 1940r.

            Grono uczestników konkursów było wyjątkowo liczne, gdyż postać rodaka kpt. Henryka Wilka spotkała się ze szczególnym zainteresowaniem naszej młodzieży.

             wyniki_konkursow_KATYN.doc

        • Spotkanie muzyczne z Yamahą
          • Spotkanie muzyczne z Yamahą

          • 24. 04.2023 r. odbyło się kolejne spotkanie z Yamahą. Tym razem głównym bohaterem był - akordeon. Uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły licznie zebrani na sali gimnastycznej z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat instrumentu. Oglądnęli różne rodzaje akordeonów i wysłuchali pięknych utworów muzycznych wykonanych przez gościa specjalnego Jacka Laskę oraz pana prowadzącego. Wybrani uczniowie spróbowali swoich sił grając na różnych akordeonach. To była ciekawa lekcja.

        • Międzynarodowy Dzień Ziemi
          • Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • W naszej szkole w piątek 21 kwietnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Aby zaznaczyć ten dzień uczniowie ubrali się na zielono. Przez szkolne radio uczniowie z klasy 7 przybliżyli ideę oraz historię obchodów Światowych Dni Ziemi. A młodzi ekolodzy z klasy 1 wraz z panią wychowawczynią - Anną Lassotą - wyszli posprzątać teren w pobliżu szkoły. Pamiętajmy, że o Ziemię należy dbać przez cały rok.

            Bernadeta Wilk 

        • Wycieczka do Rzeszowa uczniów klas 1-3
          • Wycieczka do Rzeszowa uczniów klas 1-3

          •  Dnia 19 kwietnia 2023 r. klasy I-III wybrały się na wycieczkę do Rzeszowa. Uczniowie najpierw odwiedzili Bank PKO, gdzie mogli poznać zasady jego funkcjonowania. Zwiedzili poszczególne sale placówki, poznali dyrektora banku, pana  Aleksandra Waśko a pani Agnieszka Noga koordynator SKO, w ciekawy sposób przedstawiła zalety oszczędzania. Następnie przeszliśmy do Teatru Maska gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. ,,Włosy mamy’’, piękną opowieść o przyjemnych i nieprzyjemnych uczuciach, których doświadczają dorośli i dzieci. Następnym etapem była wizyta w Muzeum Regionalnym w Rzeszowie. Klasa pierwsza z panią przewodniczką zwiedziła najstarszą część Rzeszowa, oglądając ciekawe budowlei słuchając historii związanych z nimi. Klasa II wysłuchała opowieści na temat dawnych zabaw i zabawek, którymi bawiły się dzieci a klasa III dowiedziała się o zawodach wykonywanych przed laty przez mieszkańców Rzeszowa. Uczniowie wrócili pełni przyjemnych wrażeń.

                                                                                                               Anna Lassota

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.ks.mjr. Franciszka Łuszczki
      • 17 8710007
      • 36-042 Lubenia 100 Poland
      • mgr Katarzyna Nastaszyc
      • Bartosz Zgurski abi.zgurski@gmail.com tel. 694 822 943
  • Galeria zdjęć

      brak danych